Fastelavn i Danmark vs. Ungarn

Fastelavn
Kom til et Fastelavns debat arrangement, hvor vi tager udgangspunkt i Fastelavn og de traditioner vi har i Danmark, og Fastelavn og de traditioner de har i Ungarn.
Dato: Mandag d. 10.3.2025
Klokken: 17:00-19:00
Hvor: Mellemgangen, IBOS, Rymarksvej 1, 2900 Hellerup
Pris: Gratis*
* men der er plads til 40 deltagere og du skal derfor melde dig til hos Suka på suka@suka.dk det er efter først til mølle princippet.
Lise Wille Cholewa (Pianist) og Emese Zaránd (Tværfløjtenist, og nyuddannet korleder fra Liszt akademi) laver et særligt debat arrangement i samarbejde med Suka.
Først præsenterer vi de danske traditioner. Vi vil synge, bl.a. fastelavnssange, danse en enkelt dans eller to (gerne siddende på stol). Herefter præsenterer vi de ungarske traditioner, og ser om de fejrer fasten på en helt anden måde.
Bagefter deler vi personlige oplevelser og minder og taler om traditioners betydning i det hele taget. Hvilken betydning har fastelavn for dig? Kan du lide de traditioner, vi har i Danmark? Fastelavnsris, rasle ved dørene, slå katten af tønden og klæde sig ud? Hvilke minder har du, og har du tænkt over, hvad traditionerne betyder, og hvor de kommer fra?
Vi glæder os til at se dig.